BİLGİSAYAR KURSLARIMIZ

Web Programlama Kursu

Web Programlama Kursu
KURS DÖNEMİ
GÜN
SAAT
DERS/SAAT
BAŞLANGIÇ TARİHİ
KONTENJAN

WEB PROGRAMLAMA

 

Web Programlamaya (Web Yazılım Uzmanlığı) temel düzeyde bilgisayar kullanabilen ve internet kullanımı hakkında temel düzeyde bilgi sahibi olan adaylar katılabilir. Temel düzeyde web tasarımı bilmeniz site tasarımında size kolaylık sağlayacaktır.
Günümüz internet dünyası, artık vazgeçilemezler arasındadır. Bu internet dünyasında milyonlarca web sitesi mevcut olup tasarım alanının çok geniş bir yelpaze sunulmaktadır. Hem dünya hem de Türkiye piyasasında web tasarım sektöründe önemli ölçüde iş sahası bulunmaktadır.

Yeni Türk Ticaret Kanunu ile de bütün şirketlere web tasarımı yaptırma zorunluluğu getirildikten sonra iş sahası iyice genişleme göstermiştir. Bu sebeple Web Tasarımı ve Programlama bilen kişiler, ticari sektörde önemli pozisyonlarda iş bulabilmektedirler.

Haber siteleri, e-ticaret siteleri ve buna benzer web siteleri, web programcıları tarafından programlanmakta ve web tasarımcılar tarafından da tasarlanmaktadırlar. Web Programcılığı geleceğin meslekleri arasında yer almaktadır.

Eğitim sonunda MİLLİ EĞİTİM ONAYLI WEB PROGRAMCILIĞI sertifikası alabilirsiniz.

STATİK WEB SİTESİ

Grafik ve animasyon yoğunluğu olarak ön planda olan web siteleridir, görsel programlarla hazırlanır. Çok fazla programlama gerektirmez.Bu tarz siteler hazırlandıktan sonra sunucu üzerinde kolayca yayınlanır. Statik web sayfalarının içerikleri firmamız tarafından değiştirlir ve güncellenir. İçeriği çok sık değişmeyecek ve çok fazla sayfa sayısı olmayacak diyorsanız size statik site öneriyoruz.

STATIK WEB SITESI AVANTAJLARI NELERDIR ?

§ Web sunucularında çok fazla özellik gerektirmez. ( Veri tabanı gerektirmez )
§ Hosting (barındırma) maliyeti düşüktür.
§ Yazılım maliyeti düşüktür.

STATİK WEB SİTESİ DEZAVANTAJLARI NELERDİR ?
§ Yönetim ve güncellemenin zor olması,
§ Ek sayfa oluşturulmanın zor olması,
§ Başta Google olmak üzere diğer arama motorlarında kolay bulunur olamaması.

DİNAMİK WEB SİTESİankara etkin akademi web programlama kursu

Özellikle E-ticaret yapıları için tavsiye ettiğimiz ve bütün web siteleri için önerdiğimiz yapıdır. Günümüzde web siteleri; ticari firmaların cirolarını arttıran, kurumların faaliyetlerini yaygınlaştıran ve kişisel kullanıcıların paylaşımlarının artmasını sağlayan yazılımlar haline gelmiştir.
Bu nedenle dinamik ( güncellebilir ) web siteleri günümüzün tercihidir.
Dinamik bir web sitesinde, farklı içerik ile sunulması istenen kısımlar bir veritabanında tutulur ve sayfa çağrıldığında bu bilgiler veri tabanından alınarak HTML kodları içinde sunulur. Sonuç olarak sayfayı çağıran bilgisayara giden bilgi statik bir web sitesindeki ile aynıdır, ama istek anında oluşturulmuştur. Gösterilecek sayfaların genel bir yapısı olduğunu ve içeriklerinin değişken olduğunu düşünelim. Bu durumda genel tasarım (örneğin başlık kısmı, logo vb.) , tek başına veritabanında ya da dinamik içeriği oluşturacak scriptin (örneğin PHP, .NET, JSP kodu) içinde bulunur, ancak içeriğin (örneğin metinin) geleceği yerde scriptte bir değişken vardır. Bu değişken her sayfa için karşılık gelen metin veritabanından okunarak değiştirilmesi için kullanılır.

NEDEN DİNAMİK WEB SİTESİ İSTEMELİSİNİZ ?

Özellikle içeriği sık değişen, ya da geniş bir içeriğe sahip sitelerde bir değişiklik yapılmak istendiğinde sadece veritabanındaki ilgili verinin değiştirilmesi sayfanın değişmesi için yeterlidir. Bu sayede kolay ve hızlı bir şekilde güncellenebilir ve geliştirilebilir.
Benzer şekilde, sitenin genel görünümü ile ilgili bir değişiklik yapılacaksa bu sadece sayfa yapısı üzerinde bir kez yapılır.
Yani değişikliği bir kere yapmak, sınırsız sayıda sayfanın bu değişiklikten etkilenmesini sağlar.
Günümüzde web sitesi yaptırmanın asıl amacı arama motorlarında ön planda olmaktır. Sayfa sayısının sınırsız arttırılabilmesi nedeni ile dinamik siteler tercih sebebidir.

E-TİCARET SİTESİ

Artık ürünlerinizi sadece mağazanızdan değil sanal olarak da satabileceksiniz. Artan internet kullanımıyla kullanıcılar ürünleri gerçek mağazalardan çok sanal mağazalardan ( e-ticaret siteleri ) satın alıyorlar. E-Ticaret sitelerinin en büyük problemlerinden biri de güvenlik problemidir. Bu konuda güvenilir firmalarla çalışarak, güvenilirlik sertifikasını aldığınızdan emin olmanız müşterilerinizin sizin sitenizi seçmesini sağlayacaktır.

 

WEB TASARIM KURSU EĞİTİM MÜFREDATI

ALGORİTMA (BİLİŞİM) MANTIĞI

Algoritma; bir problemin çözümünde yapılacak işlemlerin adım adım yazılması yada anlatılmasıdır verilerin bilgisayara hangi çevre biriminden girileceğinin, problemin nasıl çözüleceğinin, hangi basamaklardan geçirilerek sonuç alınacağının, sonucun nasıl ve nereye yazılacağının sözel olarak ifade edilmesi biçiminde tanımlanabilir.
Temel Algoritma Öğeleri -Çıktı -Girdi -Koşul -Çoklu Koşul -Sayılı Döngü -Koşullu Döngü-Fonksiyon
Temel bilişim mantığının verildiği bir derstir. Bilişim mantığını iyi öğrenemeyen programcı adayı iyi bir programcı olamaz.

HTMLankara etkin akademi web programlama html5 dersleri

§ Web tasarım terimleri
§ Html kod yapısı
§ Köprü özellikleri ve bağlantılar
§ Html ile tabloların hazırlanması
§ Frameler ile çalışmak
§ Formlar
§ Yayınlama süreci ve yönetimi
Web Programlama kursu, kursiyerleri dinamik web sayfaları yapabilme (e-ticaret, forum, link dizini, İçerik Yönetim Paneline sahip web sayfaları vs.) yeteneğini kazandırmayı amaçlamaktadır. Internet Information Services, Apache web sunucuları konfigürasyonları ve temel SQL (MySQL için)eğitimini de kapsamaktadır.

PHP & MySQL, IIS & Apache

§ Web Teknolojilerine Genel Bakış
1. Sunucu – istemci mimarisi
2. Internet Protokolleri
§ WEB Sunucuları (IIS, Apache)ankara etkin akademi web programlama kursu php mysql dersleri
1. Kurulumları
2. Konfigürasyonları
§ PHP Kurulumu & Konfigürasyonu
1. PHP Kurulumu
2. Konfigürasyonu
§ PHP Dil Özellikleri
1. Uygulama Geliştirme Platformu
1. HTML ve Dreamweaver
2. Değişkenler ve veri tipleri
3. Operatörler
§ Programlama Yapıları
1. if kontrol yapısı
2. switch kontrol yapısı
3. for döngüsü
4. while döngüsüankara etkin akademi web programlama kursu apache dersleri
5. do … while döngüsü
6. Örnek Uygulamalar
§ Diziler
§ Veritabanı
1. Tasarımı
2. Modelleme
§ SQL
1. Temel SQL Komutları
1. select
2. updateankara etkin akademi web programlama IIS dersleri
3. delete
4. insert
§ MySQL
1. PHPMyAdmin` le MySQL konfigürasyonları
2. VT Tasarım Implementasyonları
§ PHP – MySQL
1. PHP` deki MySQL fonksiyonlarının kullanımı
2. Yönetici Paneli Tasarımı
3. Session Yönetimi (Üyelik Esasına Dayanan Siteler)

 

WEB PROGRAMLAMA KURSU

Web Programlama kursu ya da bir diğer adıyla WEB Yazılım Uzmanlığı kursu iyi bir Web Tasarım eğitimi aldıktan sonra katılmanızı önereceğimiz profesyonel dinamik ya da e ticaret sitesi yapabilmeniz için gerekli olan eğitimdir.

Firmalar ürünlerini artık sadece mağazadan değil sanal ortamlardan da hedef kitlesine ulaştırmakta ve satabilmektedirler. Bu yüzden firmalar kullanışlı, hedef kitleye kolayca ulaşabilen, içeriği kolayca değiştirilebilen ve en önemlisi güvenli e-ticaret sitelerine sahip olmak istemektedirler. Statik web sitesi yapımı kolay hosting maliyeti daha düşük olmasına karşın yukarıda sağdığımız ihtiyaçlara yanıt vermemektedir bu yüzden Web Programlama (Web Yazılım Uzmanlığı) oldukça önelidir.

Dinamik bir web sitesi ya da e-ticaret sitesi yapabilmek için tasarımın yan ısıra programlamayı da bilmemiz gerekmektedir. Web programlama eğitiminde ALGORİTMA (Bilişim mantığı), HTML, PHP/ASP, MYSQL, APACHE eğitimlerini alıp bu eğitim sonunda profesyonel bir dinamik site yada e-ticaret sitesi tasarlayabilirsiniz.

ALGORİTMA (Bilişim mantığı), bir problemin çözümünde kullanılacak yöntemin her adımının ve her ihtimalin gözetilerek anlatılması ya da gösterilmesi olarak ifade edebiliriz. İyi bir yazılımcı olabilmek için Algoritma bilgimizin çok üst düzey olması gerekmektedir.

HTML İngilizce Hyper Text Markup Language kelimelerinin baş harflerinden gelmektedir. Html bilinenin aksine bir programlama dili değil metin tabanlı bir dildir, yani html ile kendi başına çalışan bir program yazamayız. Ancak bu dili yorumlayabilen programlar sayesinde çalışabilen programlar yazılabilir. Temel amacı metin, görüntü, resim, video gibi değişik verileri ve bunları içeren sayfaları birbirlerine bağlamak, buna ek olarak söz konusu bu sayfaların web tarayıcılarının yazılımları tarafından düzgün olarak görüntülenmesi için gerekli kuralları ifade etmektedir. Programlama ağırlıklı olarak kod içerdiği için bu kuralları çok iyi bilmemiz gerekmetedir.

PHP İngilizce Personal Home Page kelimelerinin baş harflerinden Hypertext Preprocessor yani Üstün yazı Ön işlemcisi demektir. İnternet için geliştirilen sunucu (serer) taraflı, çok geniş kullanım alanı olan, genel amaçlı ve HTML kodlarının içine gömülebildiği; Betik (doğrudan kaynak kodundan çalışan) programlama dilidir. 2013 yılı itibariyle 250.000.000 web sitesi php ile çalışmakta ve 2.000.000 dan fazla web sunucusunda Php kurulumu bulunmaktadır.

ASP İngilizce Active Server Pages kelimelerinin baş harflerinden gelmektedir. Microsoft firmasının dinamik web sayfaları yazabilmek için geliştirdiği sunucu (server) taraflı betik programlama dilidir.

Dinamik bir web sitesi yapabilmek için PHP yada ASP dillerinden en az birini bilmemiz gerekmektedir.

Asp çok kullanılan bir programlama dilidir. Bunun en önemli sebeplerinden birisi Asp `nin .Net platformu üyesi olması yani Microsoft Visual Studio ile projeler üretebileceğiniz ASP.Net, Visual Studio`nun bünyesinde bulunan birçok güçlü programlama dillerinden herhangi biri ile çalışabilmenize imkan sağlıyor olmasıdır. Bunun yanı sıra PHP`de bir çok hatayla uğraşma zorunda kalıyoruz. Ve çözüm yolları konusunda sıkıntı yaşayabiliyoruz. ASP`de ise Visual Studio bizim için hata yollarını tespit edebiliyor ve bize çözüm yolları sunabiliyor.

ASP genel olarak e-ticaret uygulamalarında, web tasarım ve programlama alanında kullanılan bir programdır.

ASP’nin en önemli dezavantajı sadece Microsoft Internet Information Server (IIS) üzerinde kullanılan tescilli bir sistem olmasıdır.

Ve ASP bütün Microsoft ürünleri gibi açık kaynak kodlu olmayan ve ücretli bir yazılımdır.

PHP öğrenilmesi kolay bir yazılımdır. PHP, aslında içerisinde html kodlarının gömülü olarak kullanılabilir. Üzerinde çalıştığımız projeleri kullandığımız sürüme göre .php, .php2, .php3 şeklinde kaydedebiliriz.

PHP`nin en önemli artılarından biride web tasarımından oyun programı yazmaya kadar birçok alanda kullanılıyor olmasıdır. Birçok veri tabanı ile de uyumlu ve sorunsuz çalışabiliyor olması en önemli avantajlarından birisidir. Fakat PHP`de hata konusunda sıkıntı yaşayabiliyoruz. Yani kullanıcı yazdığı programda çoğu zaman hatayı bulmak konusunda zorluk yaşayabiliyor.

Pek çok uygulama, oyun, web tasarım ve programlama gibi alanlarda PHP programı ile çalışabiliyoruz.

Ayrıca açık kaynak kodlu yani kendimizin geliştirebilecek olması ve ücretsiz olması en önemli avantajlarıdır.

İki programda da amacımız yanı olabiliyor. Tabi birbirlerine göre farklılık gösterebiliyorlar. Bizim herhangi bir projeye başlamadan önce kullanabildiğimiz, üzerinde daha önceden de çalışmalar yaptığımız bir program tercih etmemiz bize daha kolaylık sağlayacaktır.

Kursumuzda PHP ya da ASP eğitimi yanı sara veri tabanı eğitimlerinide uzman eğitmenlerden alabilirsiniz.

Bu eğitim sonunda milli eğitim bakanlığı onaylı sertifika alabilirsiniz.